Kiiu Torn ehk Kiiu vasalllinnus asub Tallinnast Narva suunas sõites 35 minuti autosõidu kaugusel Kuusalu vallas Kiiu mõisapargis.
Mõisaomanik Fabian von Tiesenhausen rajas kindlustatud tornelamu oletatavasti 1520 aastal.

Kiiu torn vasallilinnusena on Eesti väikseim linnuseehitis. Tornis on neli korrust, väljastpoolt ümbritseb kivimüüri puidust ringrõdu. Müüride paksus jalamil on 1,8 meetrit, torni sisemine läbimõõt küünib 4,3 meetrini. Torni kõrgus koos kiivriga on 18m. Kitsad aknad olid algselt mõeldud laskeavadeks, ringrõdu aga kaitsekäiguks, mille põrandas olid tõrjeaugud. Torni pääses vaid läbi ühe riivpalgiga suletava sissepääsu. Viimast kaitses omamoodi eeslinnusena praeguseks hävinud majandushoov, mida piiras paekivist müür.
Sõja korral kasutati eluruumina vaid II korrust, kus lisaks kaminale ja danskerile, mis esinevad ka ülejäänud korrustel, on seina ehitatud voodinišš. Ülejäänud korrused on puht kaitseotstarbelised, millest annavad tunnistust ka 11 erineva kujuga laskeava. Esimese ja teise korruse vahelaed on võlvitud. Kolmanda ja neljanda korruse vahel on talalaed. Ühelt korruselt teisele pääseb müüritreppi mööda. Kiiu tornlinnuse muudab aga Baltimaades erandlikuks III korrust ümbritsev taladele toetuv kaitsekäik ehk urdaaž.
Linnus purustati Liivi sõja ajal ning restaureeriti kunstiajaloolase Villem Raami juhtimisel 1974. aastal. Peale restaureerimist on torn kasutusel söögikohana ja turismipunktina.
Tiesenhausenite perekond tänapäeval

Perekonna Tiesenhausenite elu läheb tänapäeval edukalt ja rahulikult. Enamjaolt Saksamaal elaval perekonnal tegutseb perekonnanõukogu ja on isegi oma interneti kodulehekülg. https://tiesenhausen.de/en/wolter/ Hetkel on suguvõsanõukogu president vabahärra Wolter von Tiesenhausen, kes on sündinud 1940. aastal Ateenas, kus tema isa oli kohaliku saksa ajalehe toimetaja. Ajakirjanik sai ka Wolterist endast, kes praegu Berliinis elades juhib raadio Deutsche Welle stuudiot. Erinevalt mitmest teisest aadliperekonnast pole nad loobunud partiklist “von”, nii et seda kasutavad uhkusega ka vabahärra 1970. aastal sündinud poeg Matthias ja 1975. a sündinud Cyrill.

1960 a.

2020 a.